Úřadem příslušným k řešení problematiky lokálních topenišť je obecní úřad obcí s rozšířenou působností - Městský úřad Černošice . Ten má potřebné kompetence v ochraně ovzduší, ale také z hlediska hospodaření s odpady. V případě, že skutečně dochází k obtěžování kouřem, zahájí přestupkové řízení. Prověrky domácích kotlů zákon umožňuje od ledna 2017. Fyzická kontrola je nicméně až krajním řešením. Může přijít, pokud by se důvodné podezření na porušení zákona objevilo opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejdříve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, hrozí postih až 50 tisíc korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem.
Dobrý den,
tento "prostředek" (Aplikace čistý komín) je z dob (stejně jako "Prověrky domácích kotlů") kdy bylo možné na "občanské upozornění z místa bydliště" anonymně upozornit veřejnou bezpečnost na podezření na nekalou činnost souseda.
Musím říct, že tato cesta řešení čistého ovzduší se mi nelíbí a stydím se, že je to podporováno i v naší obci!
Karel NOVÁK
Pane Nováku, asi žijete vedle dobrých sousedů. Nemyslím, že by někdo vložil fotografii souseda, kterému se "jednou" nepodařilo zatopit.
Věřte, že dokáže být peklo žít vedle čmudila, který na vaše prosby s nápravou nereaguje.
Dobry den pane Novaku, zajimalo by me, jak byste resil situaci, kdy soused topi nabytkem z drevotrisky nebo drevem ze starych oken, samozrejme s lakem. Ja se s tim osobne setkal a moznost domluvy byla 0. Nemluve pak o extremnich pripadech kutilu topicich pet lahvemi s olejem nebo starymi pneumatikami.