Masečín bez pitné vody: zákaz zalévání a napouštění bazénů z vodovodního řadu
Již několik let platí konkrétně v Masečíně celoroční přísný zákaz zalévaní a napouštění bazénů pitnou vodu z vodovodního řadu. Vzhledem k bezohlednosti některých spoluobčanů se Masečín o víkendu ocitl bez pitné vody!!!
Dle dlouhodobého průměru je denní spotřeba vody v Masečíně cca 40m³, kapacita vodojemu je 90m³ a při průměrné spotřebě je zcela dostačující. O víkendu 20.-22.4. vylétla spotřeba vody až na 110 m³. V číslech pro upřesnění: přítok do vodojemu 2,5 l/s, odtok 3,5 l/s. Důsledek byl ten, že ve vodojemu poklesla hladina a voda se nestačila vyrábět. I když úpravna vody jela naplno, odběr byl mimořádně větší. Některé části se ocitly úplně bez vody, někde poklesl tlak na minimum.
Je potřeba si uvědomit, že vše má ještě další důsledky, když se zavzdušní čerpadla, tak se zavzdušní i vodovodní řády. Ty se musí následně odvzdušnit. Dále se kolísáním tlaku v potrubí uvolní sedliny, které se v celém potrubí usazují na stěnách a voda se zabarví. Ta se musí následně odkalit. Z potrubí se musí několik dní odpouštět voda, aby byla v celém systému čistá, a to je opět několik desítek m³ vniveč.
Závěr? Pár nezodpovědných lidí, kteří si naplnili bazény nebo pokropili zahrádky, způsobili ostatním sousedům zásadní existenční potíže. Pokud tato bezohlednost bude nadále pokračovat, je velice pravděpodobné, že se nebude jednat o stav výjimečný, ale trvalý.
Všem, kdo šetří pitnou vodou, děkujeme!
VHS Benešov nabízí službu navážení pitné vody do bazénů.
Na středisku dopravy a mechanizace Benešov
Telefon:840 205 206 (linka 102)
Na provozním středisku Jílové u Prahy
Telefon:840 205 206 (linka 233)
po tel. domluvě s vodovodního řadu: 602 354 612
Dobrý den,
Jistě, nastala nemilá situace. Rád bych se ale jako obyvatel Masečína trochu ohradil. Směřovat totiž veškerou vinu na obyvatele Masečína mi přijde nefér.
Během podzimu 2017 nešlo přehlédnout, že Masečín byl napojen na vodovod ze Štěchovic. Mnoho občanů Masečína si tudíž do teď myslelo, že problém s vodou byl vyřešen. Tento evidentně mylný dojem umocňoval i fakt, že obec zákaz zalévání a napouštění bazénů každý rok na jaře vyvěšovala na svém webu znovu a znovu.
Letos však tento zákaz mezi aktualitami chyběl – do dneška.
Mnoho z nás tedy žilo v domnění, že Masečín, po připojení na Štěchovice, může zalévat.
Bylo tedy možné již dávno v Aktualitách vysvětlit, že tomu tak není.
Nakonec – má obec tedy nějaký plán jak alespoň zajistit vodu tak, že si sem tam můžeme zalít těch pár rajčátek/kytiček na zahrádce?
Zákaz u bazénů zcela chápu.
Hezký den, Kopecký
Můžeme šetřit sami o sobě tím, že místo zalévání pitnou vodou budeme používat vodu dešťovou.
Městys Štěchovice zajistil propojením vodovodu stálý přísun vodního zdroje pitné vody, (kapacita původních vrtů byla v období sucha nedostatečná). Bylo počítáno s rezervní kapacitou vodojemu, která by měla extrémnější spotřebu pitné vody dostatečně pokrýt. Nicméně nekolikadenní napouštění x kubíkových bazénů tato rezervní kapacita rozhodně zajistit nemůže. Pravděpodobně došlo v souvislosti s propojením vodovodu k mylné domněnce, že se již omezení napouštění bazénů Masečína netýká a způsobilo to tuto situaci. Za nevyvěšení připomenutí zákazu napouštění bazénů se omlouváme.
OÚ Štěchovice
Myslíte, že obec má mít plán, jak občanům zajistit zalévání pár rajčátek? Já mám teda v tomto případě plán a měl by ho mít každý. Šetřit dešťovou vodu, nenechávat odtékat vodu z okapů do kanálů a snažit se tyto věci zabezpečit sám tak jak to dělali naši předci. Pár sudu na par kytiček určitě stačí.
Dobrý den,
to už ale dávno většina obyvatel Masečína dělá.
Jde o to, že někdy není ani voda v sudu. Nejde přeci o to, aby občané zalévali od rána do večera, ale měli tu možnost.
Evidentně, podle vyjádření MÚ je problém v bazénech, kterých je všude spousta.
Hezký den, Kopecký
Dobrý den,
Děkuji za osvětlení, toto by podle mělo zaznít i v hlavních aktualitách na webu, nikoliv jen jako komentář.
Šlo by tedy zrušit zákaz zalévání a zakázat pouze napouštění bazénů?Jak uvádíte, to byl hlavní důvod.
Jak uvádíte, při stálém přítoku vody (díky napojení na Štěchovice) do vodojemu 2,5l/s, je to přítok za 24 hodin 216 m3 (resp. 9m3 za hodinu).
Zalévání kytiček by tedy kapacitu vody a její zásobu ohrozit nezbytně nemuselo.
Pokud by i tak spotřeba byla nadměrná, lze zákaz rozšířit i o zalévání, ale za zkoušku by to stálo. Jako obyvatelé Masečína bychom Vám byli nesmírně vděčni.
Děkuji za zvážení. Hezký den, Kopecký
Váš podnět bude předán zastupitelům městyse k projednání.
OÚ Štěchovice
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat proč se povoluje další výstavba když kapacita vodovodu nestačí Děkuji Matocha
Dobrý den,
jsem laik a je to asi znát.
Napadá mě tedy:
- proč nesnížíte odtok vody na 2,5l/s?...pochybuji, že kvůli tlaku. Přítok a odtok by se tak rovnal.
- proč nezvýšíte přítok na 3,5l/s? Přítok a odtok by se tak rovnal.
- Proč dovolíte masivní výstavbu a nevybudujete rozšíření vodojemu?
- Proč zakazujete zalévaní, když problém způsobují bazénáři?
Díky. Jak říkám, Laik
Dobry den, chtela bych se zeptat, proc se povoluji dalsi stavby, kdyz nam uz ted nestaci voda ??!!!!Misto toho,aby se to zacalo resit jinak,tak se zakazuje zalivat a plnit bazeny. Jako bazeny chapu. Zalevame destovou vodou. Nechcete mi rict, ze je to tim,ze si lidi v masecine plni velke bazeny?! Vzdyt je mame vsichni plne,tak kam se ta voda teda straci? Tahle situace tu bude stale a pokud se budou stavet porad nove a nove domy, tak budeme bez vody uplne. Dekuji....
Jsem také laik, ale výstavba se řídí územním plánem a ten náš má ještě spoustu plochy k výstavbě.
Jsem také laik, ale to že máme do Masečína nově nataženou vodu, přeci neznamená, že budeme plýtvat
Ja bych zakazal bazeny a misto zoranyho hriste od prasat bych udelal koupaliste.
Fotbal uz nikdo nehraje a travnik se nebude muset zalevat. V lete koupaliste v zime klouazliste.
Socialni vazby se utuzi, lidé se budou vice potkavat nez se valet kazdy u sveho bazenu. Kdyby se dali prachy za vsechny bazeny dohromady mame to i s toboganem. A napousteni bude mit pod kontrolou spravce koupaliste a to bude urcite radny vodohospodar a napusti to curkem který nikoho neohrozi.
Lidi neblbnete s tema bazenama a nelejte to z voken.
Dobra uvaha, ale obavam se, ze lidi si bazeny nestavi primarne proto, aby se v nich mohli koupat. Rozhodne ne par kroku od Slap :-). O to vic je jejich napousteni z vodovodniho radu asocialni. Navic se v nich ani moc nekoupou. Je to proste takovej spolecenskej tik, kdyby radsi investovali do rodinne hrobky jako faraoni...
Vážení,
o bezohlednosti některých z nás, často i těch nejbližších sousedů a kamarádů, bohužel nelze pochybovat. Bohužel je také nepochybné, že apelem na svědomí těchto bezohledných se nic nevyřeší a je to zbytečné. A v tom případě by měly nastoupit konrétní kroky. Myslím, že monitorovat přes zimu vypuštěný a na jaře opět napuštěný bazén by neměl být tak velký problém. Nevím jakou má obec pravomoc postihovat porušení zákazu napouštění bazénu, ale pokud má někdo na jaře najednou napuštěný bazén, měl by mít také doklad o tom, jakým způsobem jej napustil. Pokud takový doklad nemáš, evidentně jsi porušil nařízení a musí následovat postih.
A co se týká zalévání - pokud má někdo žaludek na to, aby měl dešťovou vodu svedenou do splaškové kanalizace, měl by si to "vyžrat" především od nás, od kamarádů a sousedů. Zjistit o koho se jedná, je určitě v možnostech obce.
Pokud se v někom hne svědomí a bude mít zájem se dozvědět něco hospodaření s vodou, ať se u nás zastaví, rád mu dám pár rad včetně přibližného rozpočtu na realizaci úsporných opatření. Mám vlastní studnu, ČOVku, jímku na vyčištěnou odpadní vodu a stále hledám další možnsti úspory vody. Jde to bez problému a zalévat mohu jak chci.
Dobrý den, já bych určitě zájem o pár praktických rad zájem měl. Hospodaření s vodou mě dlouhodobě zajímá a není nad zkušenosti ostatních. Měl byste někdy chvíli čas a kde bych vás našel? Děkuji. JF
Vážený úřade, prosím o zverejnení vaseho názou a stanovení doporučení obyvatelům obce pro nakládání s vodou ze studní na vlastním pozemku.
Období sucha jsou již realitou.
Dostatek vody v nekterých vrtaných studních dle mého názoru neopravňuje majitele pozemku se studnou k plýtvání, tj. např. hodinové vypouštění, čerpání vody na jedno místo na svém pozemku.
Hladina podzemní vody je v každé vjednotlive lokalitě pouze jedna a dlouhodobě se snižuje. Plytvani jednotlivce se proto týká i sousedů.
Prosím proto obec o doporučení k nakládání s vodou, šetření všech zdrojů a také o apel touto cestou na nezodpovědné.
Vnímám tak i tuto formu diskuse, za kterou děkuji.
Dobrý den.
Jsem obyvatelkou Masečína krátce, koupili jsme si zde chatu a jaké bylo překvapení, když najednou v neděli došla voda. Teď již víme proč, ale souhlasím s tím, že o zákazu by se mělo informovat více a více. Také nechci, aby se situace opakovala, proto jsme včera na večerní procházce s manželem byli v šoku, když jsme viděli, jak si pán, který je v podnájmu na chatě paní Zralé, připravuje na zahradě bazén, který samozřejmě bude napouštět. Jak takové lidi trestat, donutit je k odpovědnosti a ohleduplnosti?
Rozhodně nechci, aby se opakovala situace s přerušením dodávky vody.
Prosím tedy obec o sounáležitost a důsledné sankcionování viníků.
Děkuji, Medřická
Voda a Masečín
Mám pocit, že problematika dodávky vody rozhýbala občany k nebývalé aktivitě, byť zatím jen písemné, ale i to je přínosné. V mnoha ohledech jste si odpověděli a já se pokusím vnést do diskuze další informace a snad i řešení.
Výroba pitné vody a o výrobu se opravdu jedná, je dána kapacitou úpraven vody ve Štěchovicích a Masečíně. Tyto dva zdroje jsou kapacitně omezeny, v Masečíně vrt poskytuje cca X m3 za den, byť s nadlimitními dusičnany a úpravna vody ve Štěchovicích cca X m3 upravované přehradní vody, kdy mícháním docilujeme kvality požadované pro pitnou vodu. Tyto nátoky jsou nepřekročitelné a po napojení výtlaku do Masečína i dostatečné v případě, že se odběratelé chovají zodpovědně ke svému okolí. V tomto čase máme přesné informace o spotřebě a čase, kdy se tato data kryjí s večerním zaléváním „rajčátek“, jak výše uvedeno a víkendovým napouštěním bazénů. Neustále opakujeme, že napouštění bazénů je možné pouze po dohodě s panem Zemanem, který na základě těchto dat spotřeby může nebo nesmí povolit napouštění, ale může dohodnout jiný termín.
Musím bohužel konstatovat, že arogance našich některých sousedů je neuvěřitelná a soužití dostává punc soupeření „slušnost versus nehoráznost“ a každý ve svém okolí ví ke které skupině náleží. Chci však zdůraznit, že sebelepší technická zařízení další zdroje vody nevykouzlí a čteme-li či sledujeme-li zprávy, tak bude pouze hůře a to doufám, že jen ve vodárenství.
Opatření na zamezení plýtváním jsou částečně jednoduchá, a to od zvýšení ceny vodného, cenová restrikce při nadměrných odběrech/ technicky náročnější/, stavební uzávěra v místě / pak budeme číst kritické články majitelů pozemků/, kontrola odvádění dešťových srážek do vlastních nádrží / viz dnešní dotace na pořízení nádrží/ a pak to nejdražší, ale ne všespasitelné vystavění dalšího vodojemu. Velmi pravděpodobná je kombinace většiny těchto opatření, ale vyvstává otázka, na jak dlouho.
Chci však říci, že obec postupně odstraňuje tyto nedostatky /viz výtlak vody do Masečína/, ale musí hledět i na zbývající dvě části městyse, které se potýkají se stejnými problémy a kde nás čeká zejména v Třebenicích stejný problém jak s výstavbou vodárny, tak čističky a ve Štěchovicích výměna filtrace v úpravně vody. Vím, že každou obec, a nejen naši trápí daleko více nedostatků, potřeba obyvatel roste ve všech oblastech, ale neteče-li voda, jsou tyto okamžitě zapomenuty, byť byly sebepotřebnější.
Proto chci vyzvat obyvatele našich obcí, šetřete vodou, odstraňte dešťové odtoky na silnice a zřiďte si nádrže na dešťovou vodu a jenom tak můžeme zmírnit drancování zdrojů pitné vody.
Čapek Miloš starosta