Česky English

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > VÝZVA K ŠETŘENÍ VODOU A ZÁKAZ NAPOUŠTĚNÍ BAZÉNŮ A ZALÉVÁNÍ V MASEČÍNĚ!!!

VÝZVA K ŠETŘENÍ VODOU A ZÁKAZ NAPOUŠTĚNÍ BAZÉNŮ A ZALÉVÁNÍ V MASEČÍNĚ!!!Datum konání:
25.4.2015
Datum ukončení:
31.8.2015

Z DŮVODU BEZOHLEDNOSTI NĚKTERÝCH OBČANŮ MASEČÍNA DOŠLO KE KRITICKÉ SITUACI S VODOU.
POKUD OBČANÉ NEBUDOU RESPEKTOVAT ZÁKAZ NAPOUŠTĚNÍ BAZÉNŮ A ZALÉVÁNÍ Z VODNÍHO ŘÁDU, BUDE SE TATO SITUACE BOHUŽEL NADÁLE OPAKOVAT.
PROSÍME O RESPEKTOVÁNÍ TOHOTO ZÁKAZU A PŘEDEM DĚKUJEME.


Komentáře

Přidat komentář
 • 25. 4. 2015 20:53
  Karel Moulík
  Bylo by prosím možné zjistit, o koho se jedná

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že v nedávné době došlo k odečítání stavu vodoměrů, rád bych se zeptal, zda by bylo možné tento odečet nyní zopakovat a odhalit tak, o jaké bezohledné lidi se konkrétně jedná a podat na ně trestní oznámení, nebo alespoň z jejich peněz uhradit náklady spojené s případným přistavením cisterny s vodou. Pokud je někdo tak bezohledný, že dokáže o vodu připravit celou obci kvůli bazénu nebo zahradě, nevěřím tomu, že prosba o respektování zákazu příliš pomůže.

  Děkuji

  Karel Moulík


 • 25. 4. 2015 21:24
  Zemle
  Petr

  Dobrý den,

  nejsem si jistý, že musí nutně jít o bezohlednost.
  Bydlím v Masečíně něco přes rok a o zákazu zalévání a napouštení bazénů a problému s vodou slyším poprvé. Když jsem na radnici přepisoval vodu na sebe, tak na dotaz na kvalitu a dostupnost vody mi bylo řečeno, že je vše bez problémů.

  Osobně mám jak studnu, tak vodovod ale přijde mi docela politování hodné, že stačí aby pár lidí napustilo bazén a přestane téct voda celé vesnici.

  Vyřeší současné budování vodovodu ve Štěchovicích směrem k Masečínu tuto situaci?


 • 26. 4. 2015 1:09
  Radek
  Opakující se

  Když někdo řekne bezohledné, tak přece musí být viník. Nevim, že by v průběhu února, března přišla výzva ohledně omezení napouštění bazénů.
  Všichni víme, že v Masečíně je spousta bazénů a toto je každoroční kolorit. Každý rok je vyhlášen tento zákaz napouštění bazénů, mytí aut a zalévání.
  To se nemůže přikázat zákaz už v lednu, únoru a pokud se v dubnu zjistí, že má plný bazén, tak ať dotyčný ukáže fakturu, že mu jí dovezli např. hasiči?
  Problém bych viděl někde jinde......


 • 26. 4. 2015 9:04
  Karel
  Re: Opakující se

  Dobrý den,
  Je pravda, že se tato situace každý rok opakuje a bude jistě hůře, protože v Masečíně vzniká mnoho nových zasíťovaných stavebních parcel a pokud jsou problémy s dodávkami vody již teď, budou problémy ještě větší a to se nebude muset jednat o napouštění bazénů a zalévání!
  Názor obce, že se s tím nic nedá dělat je to nejjednodušší konstatování , je zde veřejný zájem a v rámci něho se dá něco dělat!


 • 26. 4. 2015 9:12
  Richard
  Voda

  Zajimavy napad s temi vodomery vyse....zajimalo by zda nakonec nezjistite, ze 5 clena rodina, ktera denne napusti 5 van nespotrebuje vody vice nez duchodkyne, ktera si zaleje par kyticek pred domem:-)....tu ale pak potrestate...., slo by tedy zakazat koupani doma ve vane, myti aut, psu, prani pradla vic jak jednou denne, zalevani kyticek na balkonech, atd....?....takto tretstate hlavne jen zahradkare, ale omezit spotrebu by meli vsichni

  ...ono by mozna totiz bohate stacilo zakazat ty bazeny, ale ty dusledne kontrolovat

  Trestni oznameni je podle me nesmysl....

  Zakazovat vodu evidentne nepomaha, doporucuji ji zdrazit na dvojnasobek a uvidite to setreni, kdo setrit nebude vydela obci penize, idealni:-):-)


 • 26. 4. 2015 9:44
  Martin a Petra Wrlíkovi
  Poučení obyvatel Masečína

  Napadlo nás několik doporučení k této situaci:

  - řada občanů Masečína ani netuší, že je zde kapacitní problém s vodou, protože nevědí jak systém s vodojemem funguje
  - komunikace zákazu probíhá zejména přes tento web, kdysi byla zpráva i na obchodě v Masečíně. Řada lidí, tedy o zákazu ani neví, letos jsme ani zákaz zatím nezaregistrovali
  - kdyby každá rodina dostala na jaře malý letáček ohledně toho, jak se s obcí dohodnout na použití vody, nemuselo by možná dojít k tomu, že pak dopouští celá řada domů bazén najednou - mohli by si třeba rezervovat čas, kdy lze napustit bazén za jasně daných podmínek


 • 26. 4. 2015 13:46
  Karel
  Re

  Ještě jednou dobrý den všem,
  Jistě by bylo dobré provést odečet spotřeby vody znovu bude to možná, jistá prevence pro příště, ale jak někteří z Vás nedá se na jednotlivých majitelích domů vyžadovat, aby „neprali, nesplachovali na toaletách a nenapouštěli si vanu“ Toto nemá oporu v zákoně všeobecně a ani v žádné vyhlášce.
  Obec má právo vydat vyhlášku, která neodporuje ústavě, která, ale nemůže predikovat, co který občan udělá dopředu, vyhláška musí být přesná, uvádět přesné datum zákazu napouštění bazénů a zalévání zahrad z veřejných zdrojů, pokud je toto datum z roku na rok jiné je nutné vydat vyhlášku novou, co se týká napouštění bazénu všeobecné doporučení je takové: Masečín se musí rozdělit do sektorů, které budou moci bazény napouštět v daných termínech stanovených obcí, i toto se dá použít ve vyhlášce, ale bohužel to nevyřeší situaci s nově vznikající zástavbou Masečína, kapacita zdroje pitné vody, jak je vidno je už teď na hraně a tato záležitost leží zcela na obci, která musí vzhledem k hustotě zástavby zajistit dostatek vody. Obec musí vzhledem k stávající situaci každého nového stavebníka upozornit na možné váznoucí dodávky pitné vody.


 • 26. 4. 2015 14:33
  Karel Moulík
  Trocha Matematiky

  Dobrý den,

  já myslím, že se pohybujeme s prominutím ve virtuální realitě, protože si neuvědomujeme, s jakými čísly se tu operuje.

  Takže řekněme, že někdo má bazén velikosti 4m x 10m, hloubky 1m. To je dohromady 40 metrů kubických.

  My jsme v domě zatím jen 2 a za půl roku jsme spotřebovali něco přes 50 metrů kubických.

  Spotřebuje-li někdo za den to, co jiný za půl roku, je to něco zcela jiného, než když si babička napustí 10x vanu a pak si jde několikrát zalít lán růží spolu s 10ti vnoučaty, z nichž každý koupe svého psa.

  Takoví lidé nikomu neškodí a vodovod nestrhnou. Ani při kontrole odečtu tito bohulibí tvorové neutrpí újmu.

  Tipnul bych, že viníků nebude moc a jejich vina bude zcela průkazná.


  Karel Moulík


 • 27. 4. 2015 14:53
  Jan Fára
  Budování vodovodu

  Dobrý den,

  mohl by zde prosím někdo ze zastupitelů situaci veřejnosti lépe vysvětlit např. formou článku ve Štěchovickém zpravodaji či alespoň obsáhlejším komentářem zde? Myslím, že nejsem sám, kdo situaci ne zcela rozumí a vysvětlení problematiky by situaci jen prospělo. Evidentně tu mnozí z nás neví, co je vlastně cílem právě budovaného vodovodu ze Štěchovic - je jeho kapacita dostatečná v budoucnu i pro připojení Masečína? Proč se doposud o vodovodu do Masečína jen mluví a co je vlastně největší problém - nedostatek vody ve vrtech nebo kapacita vodojemu? Proč se tedy v Masečíně vesele povolují další stavby, když zde není voda a jaké jsou tedy plány obce do budoucna? To jsou namátkou otázky, na které bych rád znal odpověď.
  Stejně jako ostatní zde přispívající sice situaci považuji rovněž za politováníhodnou, ale takovéto zákazy (navíc komunikované pouze elektronicky) nic nevyřeší. Obávám se, že můžeme šetřit sebevíce, ale s vodou tu prostě je problém a bude třeba jej řešit systémově.

  Děkuji


 • 28. 4. 2015 13:41
  Miloš Čapek - Moderátor
  Musím reagovat....


  Musím reagovat na nedávnou situaci s přerušením dodávky pitné vody a s následnými reakcemi občanů na našich stránkách.
  V celku se dá říci, že se k vodě stavíme bezohledně, považujeme ji za věc běžnou, až do doby kdy přestane téci. Věřím, že povědomí většiny našich občanů o celkovém stavu a nedostatku pitné vody v celém světě je dost vysoké, ale že se to týká a v budoucnu bude stále více týkat i našich obcí se snažíme nějak nevnímat. Přesto neobstojí námitka, že letos nikdo žádný zákaz nevydal. Tedy stav je to setrvalý a je nutné přijmout určitá opatření, mezi něž mimo šetření patří již tolikrát avizovanou možnost s panem Zemanem dohodnout termíny napouštění bazénů. Z grafu, který nám zařízení naší úpravny vody poskytuje lze naprosto přesně zjistit, že běžná spotřeba během týdne křivku spotřeby významně neovlivní a to ani napouštění vany pětičlenné rodiny. Výrazná změna dojde vždy na konci týdne. Názor, že lze spotřebu korigovat zvýšením ceny je sice asi správný, ale s asociálním dopadem na obyvatele, kteří se opravdu snaží s vodou šetřit. Proč mají tito lidé platit za nedisciplinovanost některých jedinců. Tudy cesta opravdu nevede, byť snaha obce udržet vodné na stejné úrovni po dobu již pěti let bude muset jednoho dne také skončit. Regulovat výstavbu sice lze, ale jen v omezené míře s ohledem na bohužel platný územní plán. Kritizovaná výstavba v Masečíně je oprávněná, i když dost často zaznívá z úst majitelů právě dostavěných domů. Toto je právě výsledek zběsile předimenzovaného územního plánu, který v očích bývalého vedení radnice ideálně vyřešil rozvoj celého městyse, ale bohužel pouze na úkor Masečína. Vraťme se však k vodě. Jeden z dotazů byl, bude-li spojen vodovod Štěchovice/Masečín. Původní projekt takový byl ale rozpočet na tak rozsáhlou stavbu byl ke 130 milionům. Cena naprosto nereálná pro takovou obec jako jsou Štěchovice a její rozpočet. Druhý aspekt je i strategie, povodně,se kterými musíme stále počítat při zatopení úpravny vody ve Štěchovicích by odřízl i pitnou vodu Masečínu. Levnější varianta je pak mít oba vodovody oddělené a tomuto riziku se vyhnout. Pak musíme reagovat na posílení kapacity vodovodu v Masečíně, což se již děje tím, že jsme museli vykoupit pozemek pro rozšíření vodojemu. O nutnosti tohoto kroku tedy výstavby vodojemu snad bude v zastupitelstvu jednota. Investice cca 2,5 milionu zamezí výpadkům v dodávce vody po určitou dobu. Bude-li však pokračovat výstavba tímto tempem budou se muset naši následovníci poohlédnout po dalším zdroji. V tomto roce však není možné s pochopitelných důvodů zahájit podobnou investici.
  Na závěr chci poprosit abychom se k vodě přestali chovat jako k samozřejmosti .

  Čapek Miloš starosta


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů