Česky English

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Upozornění na lhůty pro vydání závazného stanoviska ke stavebním záměrům po novele stavebn

Upozornění na lhůty pro vydání závazného stanoviska ke stavebním záměrům po novele stavebnUpozornění na lhůty pro vydání závazného stanoviska ke stavebním záměrům po novele stavebního zákona

 

Zdroj: Městský úřad Černošice
V důsledku novely stavebního zákona účinné od 1. ledna 2018 došlo k odebrání agendy stavebním úřadům (v území ORP Černošice celkem 14 pracovištím) a závazná stanoviska ke stavebním záměrům má nyní vydávat jediný úřad, a to Odbor územního plánování MěÚ Černošice.

  

Vážená paní, vážený pane,

náš Odbor územního plánování přijal Vaši žádost o vydání závazného stanoviska k Vašemu záměru.

Jako úřad, který chce přistupovat ke klientům otevřeně, Vás bohužel musíme informovat, že aktuálně nejsme schopni stanoviska vydávat v obvyklých lhůtách. V současné době se pohybují kolem 50 týdnů. Situaci sami považujeme za neúnosnou, ale nevznikla naší vinou a její řešení je mimo naše možnosti.

Parlament ČR loni v létě přijal změnu stavebního zákona, kterou s účinností od 1. ledna 2018 odebral (v naší oblasti čtrnácti) místně příslušným stavebním úřadům pravomoc posuzovat soulad záměrů s územním plánem v rámci územních řízení a převedl ji na „obce s rozšířenou působností“ (zde ORP Černošice), společně s dalšími změnami, které zvýšily komplikovanost a náročnost celého procesu.

Tato změna pro náš úřad znamenala potřebu výrazného navýšení kapacity, a proto jsme na podzim vyhlásili výběrová řízení na obsazení zatím čtyř nově zřízených pracovních pozic (cílový stav bude +6). Bohužel při současné situaci na trhu práce se nám dosud podařilo obsadit jen jedno, i přes intenzivní úsilí od inzerce přes přímé oslovování až po žádost o podporu dotčených obcí i nadřízených orgánů. Situace je natolik zoufalá, že o doporučení možných kandidátů dokonce žádáme samotné klienty.

Obrátili jsme také na krajský úřad. I jemu ale chybějí pracovníci a převést agendu na jinou obec s rozšířenou působností nelze, protože podobně zavaleny jsou prý všechny. Vrátit agendu stavebním úřadům, které ji vykonávaly dříve, bez změny zákona nepřipadá v úvahu - rozhodnutí by nebyla platná.
Příčinu situace vidíme v nedomyšleném a špatně implementovaném rozhodnutí státu.

Považujeme za neefektivní, a vůči občanům nevstřícné, pokud i o malých stavbách jako je zřízení studny, rozšíření garáže nebo dělení pozemku, se má rozhodovat na úrovni ORP. Veřejná správa by měla být občanům co nejbližší, nejde-li o odborně náročné věci vyžadující kvalifikovanější pracoviště.

Období od přijetí zákona do jeho účinnosti bylo krátké. Stát nestačil ani upravit výši příspěvku na výkon státní správy (takže navýšení nákladů platí obec ze svého), ale dotčená města měla za pár měsíců od schválení zákona zvládnout vytvořit pracovní pozice, najít za tabulkový plat odborně zdatné pracovníky na přehřátém pracovním trhu a plně je zaučit a zapracovat do nově nastaveného systému.

Situaci dále zhoršily některé místní stavební úřady, které na nás své klienty odkazovaly již řadu týdnů před koncem roku. Náš úřad tak byl zahlcen dokonce již před účinností nového zákona.

Vedlejším důsledkem je, že není čas na obvyklou vstřícnost a podporu našim klientům, například když zjistíme chyby v projektové dokumentaci nebo žádosti. Tlak času nás nutí takové žádosti rovnou vracet.

Tento dopis bude poskytnut i médiím, zástupcům státní správy (krajský úřad, ministerstvo pro místní rozvoj) a zákonodárcům za Středočeský kraj jako podnět k přehodnocení novely stavebního zákona.

S úctou a s omluvou za nepříjemnosti, které Vámi i námi nezaviněná situace bohužel přináší,


Filip Kořínek, starosta města Černošice


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů